Amigurumi puppy

Print Friendly and PDF
This is Sammy - a very friendly little puppy. He is a loyal friend and a good companion. You can trust him your secrets and tell him your problems. He is a good listener, he will always agree with you and never judge. The heart he wears is a symbol of big love to his owner. 


***

See on üks väga sõbralik väike kutsu nimega Sammy. Ta on truu sõber ja hea kaaslane. Talle võib usaldada oma saladused ja rääkida oma mured. Ta on hea kuulaja - alati nõustub sinuga ja kunagi ei mõista sind hukka. Süda tema kõhu peal sümboliseerib suurt armastust, mida ta tunneb oma omaniku vastu. 

This puppy is a further development of the sitting puppy that I crocheted as baby shower gift. I wanted the puppy to be a standing toy and look a little similar to the cute small bunny I recently crocheted. I knew that I wanted the dog to have floppy puppy ears and a tilting head. Actually I am not sure why dogs tilt their head when they listen but I think they look really cute and smart at the same time when they do that. The crochet heart is a lovely little detail I added to the puppy and I think the puppy would make a great gift for a true friend.

***

See kutsu on edasiarendus istuvast kutsikast, mille heegeldasin katsikukingiks. Tahtsin kutsikast teha püsti seisva mänguasja ja natuke sarnase selle väikse armsa jänesega, mille hiljuti tegin. Teadsin, et kutsikal peavad olema lontis kutsikakõrvad ja ta peab pead hoidma natuke viltu. Ma ei tea, miks koerad oma pead mõnikord viltu hoiavad, kui nad kuulavad, aga nad näevad seda tehes nii armsad ja targad välja. Heegeldatud süda on armas väike detail, mille kutsikale lisasin ja arvan, et temast saaks tore kingitus tõelisele sõbrale. 
  
The puppy is 14 cm (5.5 inches) and crocheted with 100% cotton DK, light worsted yarn (DROPS Muskat) and 2.5 mm crochet hook. I am currently working on the crochet pattern for this little cute amigurumi puppy and it will be avaliable soon. I have planned a couple of trips for June with my family so hopefully I will find the time to finish the pattern and conduct the test between the trips. Stay tuned!

***

Kutsikas on 14 cm pikk ja heegeldatud puuvillasest DROPS Muskat lõngast ja 2.5 mm heegelnõelaga. Töötan praegu ka selle armsa kutsika inglisekeelse heegeldamise juhendi kallal, mis saab peagi valmis. Olen teinud juuniks perega mõned reisiplaanid, nii et loodan reiside vahel juhendi ära lõpetada ja ka testi läbi viia.

Thank you for visiting! Aitäh külastamast! 

  

4 comments:

  1. Did you ever make a pattern for him? Hes cute.

    ReplyDelete
  2. Replies
    1. The pattern is available in my pattern stores (links under "SHOP") and also: http://www.amigurumipatterns.net/shop/Smartapple-Creations/Sammy-the-Puppy/

      Delete

Back To Top