Amigurumi Panda

Print Friendly and PDF
I love to crochet bears and this time I have made an amigurumi panda cub. I decided to make it black and white - like in the nature - but I have added some colour to it with the bright blue eyes. I think the panda would look fun with different colours as well. I have crocheted the panda using fine cotton yarn and the panda is about 17 cm tall (6.7 inches).***

Mulle meeldib karusid heegeldada ja seekord tegin amigurumi pandakaru poja. Otsustasin ta teha valge ja mustaga nagu looduseski, kuid lisasin veidi värvi kirgaste siniste silmadega. Usun, et pandake näeks tore välja ka teiste värvidega. Heegeldasin pandakaru üsna peenikese puuvillase lõngaga ja ta on umbes  17 cm pikk.
The panda has moving legs that I have attached with buttons (one button is on the inside of the bear and the other outside the leg). I have tried to make moving limbs to an amigurumi toy before when I made the little amigurumi boy-bear but this time I wanted to try a different approach. I must say that I like this one even a little better - attaching the limbs was easier, the bear can sit on its own and the buttons also look cute. 

***

Pandal on liikuvad jalad, mille kinnitasin nööpidega (üks nööp on karu sees ja teine väljaspool jalga). Olen ka varem liikuvate jäsemetega amigurumi mänguasja teinud, kui tegin väikse amigurumi poiss-karu, aga seekord tahtsin proovida ka teist lähenemist. Pean ütlema, et selline jalgade kinnitamise meetod meeldib mulle isegi natuke rohkem, kuna jäsemete ühendamine oli lihtsam, karu istub iseseisvalt ja nööbid näevad ka armsad välja. 

Good news! I am currently working on a crochet pattern for this amigurumi panda. I will keep you posted once it is finished and tested (optimistically in a few weeks). So if you are interested then stay tuned!

***

Töötan ka praegu selle amigurumi panda inglisekeelse heegeldamise juhendi kallal. Informeerin kindlasti, kui see on valmis ja ka testitud (optimistlikult öeldes mõne nädala jooksul). Nii et huvilistel tasub end minu tegemistega kursis hoida.

Thank you for visiting and have a nice day!
Tänan külastamast ja ilusat päeva jätku!

PS! Follow my blog with Bloglovin

2 comments:

 1. Would love to have the free pattern for the panda many thanks
  Sue van Biljon.

  ReplyDelete
  Replies
  1. You can buy this pattern from my pattern store in Ravelry: http://www.ravelry.com/patterns/library/amigurumi-panda-2 or Craftsy: http://www.craftsy.com/pattern/crocheting/toy/amigurumi-panda/91655

   Delete

Back To Top