Bibi the Ballerina Bear

Print Friendly and PDF

I crocheted Bibi the amigurumi Ballerina Bear already in the summer. I made her as a birthday gift for my daughter's best friend from the kindergarten. Amigurumipatterns.net hosted a great themed amigurumi design contest "Animals at work" and Bibi is also one of the 264 contestants. There are great amigurumi designs from all over the world. 

If you like Bibi and think she would deserve to win you can vote for her here. Choose 5 of your favourite designs by clicking the heart-button and a pop-up window will appear where you can enter your name and e-mail address.  The last day to vote is November the 30th, 2013.

I thank you and appreciate your support! 

***

Ma heegeldasin amigurumi baleriin-karu Bibi juba suvel. Tegin ta sünnipäevakingiks oma tütre parimale sõbrannale lasteaiast. Amigurumipatterns.net korraldas vahva amigurumi disainide võistluse "Loomad tööpostil" ning Bibi on samuti üks 264-st võistlejast. Seal on toredaid amigurumi loomakesi kogu maailmast. 

Kui Bibi teile meeldib ja arvate, et ta oleks väärt võitma, siis tema poolt saab hääletada siin. Vali oma 5 lemmikut klikkides südame nupule pildil ja aken hüppab lahti, kuhu saab sisestada oma nime ja e-maili aadressi. Viimane päev hääletada on 30. novembril 2013. Olen tänulik toetuse eest!

 
 2 comments:

Back To Top